• O portalu
  • Povabilo avtorjem
  • Oglaševanje
  • Kontakti
Cart / 0,00€
No products in the cart.
  • Login
  • Register
Razvojni Navigator
  • Domov
  • Tematska področja
  • Viri in Orodja
    • Napredne vsebine
    • Infografike
  • Domov
  • Tematska področja
  • Viri in Orodja
    • Napredne vsebine
    • Infografike
Razvojni Navigator
No Result
View All Result

Evropski projekti, ki uvajajo veriženje podatkovnih blokov za namene prehranske varnosti

by Irena Rezec
25.02.2023 - Updated On 22.09.2023
in Blockchain - Veriženje blokov & Web3, Digitalno gospodarstvo, Financiranje projektov, Javna sredstva, Mednarodni trgi
0 0
Evropski projekti, ki uvajajo veriženje podatkovnih blokov za namene prehranske varnosti
0
SHARES
90
VIEWS
Deli dalje

Vprašanje, ki si ga že začenjajo postavljati podjetja iz sektorja prehrane in pijač je, kako jim lahko tehnologija veriženja podatkovnih blokov (blockchain tehnologija) pomaga pri reševanju problematike v zvezi s prehransko varnostjo.

S prehransko varnostjo je povezano več izzivov, med drugim

  • srečujemo se z revščino in lakoto večjega števila prebivalcev na eni strani in zavrženo hrano na drugi strani. Projekti, podprti z blockchain v kombinaciji tudi z drugo tehnologijo (npr. IoT – internet stvari) lahko omogočijo, da se npr. med transportom kontrolira hladilni sistem ali pa da se skrajša čas za transport in carinjenje (predvsem zaradi sledljivosti blaga kot tudi pravočasne in pristne oz. verificirane dokumentacije, ki je potrebna za izvozno/uvozne postopke), kar posledično zmanjšuje odpad hrane, ki nastane med daljšim transportom. Zavrženo hrano lahko zmanjšujejo npr. tudi donatorski sistemi, podprti z blockchain tehnologijo, ki bodo zmogli spremljati viške hrane ali hrane pred potekom roka in to hrano podeljevati tistim, ki si je sami ne morejo privoščiti.
  • odpoklici hrane in umiki hrane s trga ali celo zastrupitve s hrano so prepogoste. Kot primer, kako pogosti so ti odpoklici navajam spletno stran angleške agencije Food Standards Agency ali pa tudi dnevne objave na straneh ameriške agencije FDA, kjer se dnevno ažurirajo odpoklici. Iz objavljenih podatkov je razvidno, kako velik problem je to, in sicer za vse deležnike v prehranski verigi, še posebej pa za uvoznike, prodajalce in seveda predvsem za končne potrošnike. Podobne objave je možno spremljati tudi pri drugih agencijah in tudi pri številnih organizacijah za zaščito potrošnikov. Blockchain tehnologija lahko pri tem veliko pomaga. Tako obstaja več projektov, katerih cilj je zmanjšati tveganje, povezano s tem vidikom prehranske varnosti.
  • prehod na obnovljive vire energije, kjer se iščejo priložnosti v več smereh in v celotni prehranski verigi z namenom prispevati k zmanjšanju klimatskih sprememb, ki lahko močno vplivajo na prehransko varnost. Tako se npr. v proizvodnih podjetjih uvaja uporaba različnih izvorov energije, blockchain tehnologija pa preko pametnih pogodb omogoča upravljanje s temi viri. Priložnosti se iščejo tudi na strani kmetovalcev, kjer se iščejo možnosti vzporedne uporabe kmetijskih površin, ki bi hkrati omogočale tako pridelavo hrane kot tudi postavitev solarnih sistemov. Pridobljena ali porabljena energija se tudi v teh primerih lahko upravlja preko pametnih pogodb.

Evropska sredstva in projekti

V lanskem letu je Evropska Komisija objavila pregled financiranih projektov, ki se nanašajo na veriženje podatkovnih blokov. Iz tega je razvidno, da je bilo do februarja 2022 namenjenih 347 milijonov EUR evropskih sredstev za podporo raziskavam in inovacijam, povezanih z veriženjem podatkovnih blokov. 20,9% tega proračuna je bilo namenjenega prehranski varnosti.

Seznam vseh financiranih projektov iz naslova veriženja podatkovnih blokov je razviden iz objave Evropske Komisije. Seznam vseh evropskih tekočih in preteklih pozivov k projektnim predlogom kot tudi seznam tekočih in preteklih odobrenih projektov pa se lahko spremlja tudi na večih straneh Evropske Komisije (odvisno od posameznega evropskega programa), med drugim na portalu “funding & tender opportunities”.

V primeru, da vas posamezni primeri razvoja in testiranja posameznih blockchain rešitev podrobneje zanimajo, lahko obiščete spletne strani navednih projektov iz zgoraj omenjene objave Evropske Komisije, izpostavljam pa nekaj projektov (tudi tistih, ki na zgoraj omenjenem seznamu niso omenjeni) z namenom, da dobite boljšo predstavo o tem, kakšni projekti se razvijajo v sektorju prehrane in pijač:

  • SmartAgriHubs z večjim številom manjših projektov (tudi takih, ki vključujejo blockchain tehnologijo);
  • Food Safety Market z večjim številom pilotnih projektov;
  • Bio-Based Digital Twins – BBTWINS z digitalno platformo za optimizacijo procesov agroživilske vrednostne verige in dobavo kakovostne biomase za biopredelavo.
  • EIT Food and Food Unfolded and FoodHIVE – predvsem za namene usposabljanja; Vsako leto pa EIT Food nudi tudi financiranje za različne projekte, povezanih bodisi z usposabljanjem ali tudi z uvajanjem novih tehnologij v sektor prehrane in pijač. Tekoče razpise lahko spremljate na straneh EIT Food – Open Calls. 
  • za informacije o odobrenih preteklih in tekočih evropskih projektih, spremljajte redno evropsko bazo o financiranih evropskih projektih.

Značilnosti evropskih projektov

Problematika v mednarodnem kontekstu

Za razliko od projektov, financiranih na nacionalni, regionalni ali lokalni ravni, ki financirajo individualne prijave ali prijave z zelo omejenim številom partnerjev s poudarkom na podpori posameznemu prijavitelju, pa so evropski projekti zelo kompleksni in rešujejo celovit problem nekega procesa v mednarodnem kontekstu. To tudi pomeni, da ne govorimo samo o blockhain tehnologiji. Ta je le en del celovite razvojne zgodbe, v katero je vpleteno več raznovrstnih tehnologij in seveda veliko število virov informacij in podatkov. Praktično v vseh projektih govorimo hkrati tudi o internetu stvari (IoT- Internet of Things), masovnih podatkih, umetni inteligenci in strojnem učenju, včasih tudi o robotiki, krožnem gospodarstvu in zeleni energiji.

Povedati je potrebno tudi to, da se v evropskih projektih spodbuja uporaba evropskih podatkovnih središč, ki nastajajo v okviru EU projektov in omogočajo dostop do velikega števila brezplačnih in plačljivih podatkov.

Partnerska struktura

Na poti hrane od kmeta do končnega potrošnika je veliko deležnikov, še posebej, če gre za mednarodno trgovino. To pomeni, da so v projektne konzorcije vključena privatna inovativna in razvojna ali tudi proizvodna podjetja v vlogi pilotskih partnerjev, javni sektor, nevladne organizacije, raziskovalne organizacije, morda tudi sektorska združenja oz. glede na to, da govorimo o prehranski industriji, tudi pridelovalci hrane oz. lahko tudi prehranske kooperative, ali pa tudi izobraževalne organizacije. Odvisno od posameznih projektov tudi logistični partnerji, carinski uradi, idr.

Glede na to, da so projekti kompleksni, mednarodni in s končnim ciljem priprave na tuje trge, so potrebni tudi strokovnjaki za poslovni razvoj in internacionalizacijo, marketing in prodajo, med podizvajalci se pogosto najdejo pravni strokovnjaki in strokovnjaki za intelektualno lastnino ter seveda finančni svetovalci, ki pomagajo pri finančnih projekcijah. Večji projekti imajo tudi strokovnjaka za kakovost. Projektni partnerji pa tudi zelo skrbno načrtujejo strukturo svetovalnega odbora, saj posamezni člani svetovalnega odbora lahko veliko prispevajo k razpoznavnosti projekta v strokovnih in poslovnih krogih tako v času projekta kot tudi po zaključku uradnega evropskega projekta.

Nenazadnje pa je seveda potrebno poudariti, da je odvisno od posameznega primera, kdo mora biti vključen za to, da blockchain projekt uspešno razvijemo, testiramo in implementiramo v praksi in dodatno tisti, ki lahko prinesejo dodano vrednost v smislu podpore pri vstopu na tuje trge ali katero koli drugo dodano vrednost. 

Uporabni dodatni evropski viri

O posameznih tehnologijah Evropska Komisija tudi redno objavlja publikacije. Tako lahko v povezavi z veriženjem podatkovnih blokov in prehranskim sektorjem iščete publikacije na dveh povezavah Evropske Komisije:

  • JRC Publications Repository in
  • Publication Office of the European Union.

Zaključne misli in priporočila tistim, ki se z blockchain tehnologijo še niste srečali

Čeprav bi si vsi želeli, da bi nove tehnološke rešitve, ki temeljijo na blockchainu, pokrile celotno prehransko verigo, to je celotno pot hrane od kmeta do končnega potrošnika, je treba povedati, da za zdaj rešitve podatkovnih blokov običajno podpirajo le en del prehranjevalne verige ali le omejeno število partnerjev v verigi in še ne celotno prehransko verigo z vsemi deležniki v prehranski verigi. Razlog je v tem, da to potovanje poteka v primeru mednarodne trgovine preko večih držav z različno zakonodajo, z različnimi deležniki, ki so na različnih tehnoloških nivojih zrelosti in imajo tudi različna bolj ali manj manjkajoča znanja za uvedbo prehranske verige, temelječo na blockchain tehnologiji.

Kot je bilo že omenjeno zgoraj, se poleg blockchain tehnologije v mednarodnih projektih uporabljajo tudi številne druge tehnologije, vse pa zahtevajo interoperabilnost med procesi znotraj in zunaj poslovnega sistema. Velikokrat tudi nova poslovna razmerja in poslovni modeli. 

Blockchain projekta tudi ne morete izpeljati individualno oz. samostojno, saj je smisel blockchain projektov, da se pretok izdelkov, dokumentov in transakcij spremlja med vami in zunanjimi deležniki skozi posamezen proces.

Svetovala bi, da se seznanite s trendi in tudi s tehnologijami, ki jih vpeljujejo vaši partnerji, predvsem pa vaši večji, bolj pomembni kupci. Kajti oni bodo od vas v prihodnosti zahtevali, da prilagodite svoje poslovanje njihovim tehnološkim zahtevam. Nacionalne vlade običajno nudijo številne spodbude za tehnološke inovacije. In tu lahko začnete. Vaša naloga je, da razvijate znotraj podjetja tako informacijsko in podatkovno arkitekturo, ki omogoča interoperabilnost z zunanjimi podatkovnimi viri. Svetovala bi, da začnete čimprej uporabljati številne zunanje podatkovne vire (veliko jih je na voljo brezplačno) in umetno inteligenco ter tako obogatite svojo poslovno analitiko tudi z zunanjimi viri. Hkrati pa nadgradite svoje znanje za uporabo blockchain tehnologij ali kreirajte ustrezno ekipo notranjih in zunanjih strokovnjakov, s katerimi boste lahko razvili ustrezno digitalno strategijo. Namreč, zaradi kompleksnosti teh rešitev in medsebojnih poslovnih in podatkovnih povezav postaja očitno, da je potrebno imeti dobro digitalno strategijo in tudi dobro upravljanje s partnerskimi odnosi, ki na površje prinesejo tudi npr. vprašanja glede lastništva nad podatki in zagotavljanja privatnosti. Digitalna strategija bo potem dobra osnova, na kateri boste lahko začeli iskati ustrezne partnerje ter s katerimi boste lahko začeli razvijati in testirati nove blockchain rešitve.

* Vsebina članka je nastajala v okviru “DLT Talents” programa pri Frankfurt School of Finance and Management – Blockchain Centre. 18-tedenski študijski program daje odlično osnovo za nadaljnje izzive v povezavi z blockchain in Web3 tehnologijami in ga zelo priporočam. Poleg “DLT Talents” programa so v ponudbi tudi drugi programi. Več na spletni strani Web3 Talents.

** Tematika, povezana s prehransko varnostjo je bila iniciirarna na osnovi povabila za aktivno sodelovanje na dogodku EU Tech Chamber – SDG Alliance, ki je potekal v  januarju 2023.

  • Svetovanje in Usposabljanje
  • O avtorici

Avtorica nudi različne oblike svetovanja in usposabljanja. Za podrobnosti obiščite spletno stran www.woproms.si, ali kontaktirajte avtorico preko elektronske pošte irena@woproms.si.

mag. Irena Rezec je izkušena strokovnjakinja z več kot 30 letnimi izkušnjami tako v javnem kot v privatnem sektorju v Sloveniji in tujini. Znanje in izkušnje s področja razvoja informacijskih rešitev, podjetništva, evropskega in svetovnega poslovnega okolja, pomena partnerstev ter mednarodnega poslovanja podjetij si je pridobivala preko študija ter v praksi v različnih vlogah v slovenskem in mednarodnem okolju.

Področja njenega svetovanja in strokovnega zanimanja so povezana predvsem z (1) vstopom podjetij na tuje trge preko raznolikih marketinško-prodajnih poti in poslovnih modelov, (2) digitalnimi izzivi (vključno z blockchainom in Web3) ter z (3) razvojem in upravljanjem partnerskih poslovnih odnosov in poslovnih ekosistemov.

Zadnjih 20 let tudi redno ocenjuje prispele predloge projektov pri Evropski Komisiji, in sicer iz področij informacijske tehnologije, podjetniškega grozdenja in sodelovanja ter občasno iz urbanega in ruralnega gospodarskega razvoja.

Poglobljeno se tudi redno usposablja v tujini na področjih, povezanih z Web3, globalnimi verigami vrednosti, sodelovalnimi odnosi in upravljanjem s poslovnimi partnerstvi, odprtim in sistematičnim inoviranjem, prodajo na amazon spletnih tržnicah in iz drugih aktualnih področij.

Za več informacij o avtorici obiščite osebni profil na spletni strani Irena Rezec.

Kontakt z avtorico lahko vzpostavite preko e-pošte irena@woproms.si ali tudi preko LinkedIn-a.

 

Tags: agritechEU sredstvafinanciranje projektovhrana in pijačaprehranska varnosttehnologijauvoz/izvozveriženje blokov
Previous Post

Nove NFT in druge tehnološke rešitve posegajo tudi v sektor založništva

Next Post

Razvijajoči se partnerski modeli: Vpliv tehnologije na oblike sodelovanja v Web3 dobi

Related Posts

Regionalni podporni centri za intelektualno lastnino
Inovativnost

Regionalni podporni centri za intelektualno lastnino

by Irena Rezec
04.06.2023 - Updated On 05.06.2023
Sprejemanje kriptovalut v e-trgovini: pogled na plačila v spletni trgovini
Marketing in prodaja

Sprejemanje kriptovalut v e-trgovini: pogled na plačila v spletni trgovini

by Irena Rezec
26.05.2023
Razvijajoči se partnerski modeli: Vpliv tehnologije na oblike sodelovanja v Web3 dobi
Sodelovanje in partnerstvo

Razvijajoči se partnerski modeli: Vpliv tehnologije na oblike sodelovanja v Web3 dobi

by Irena Rezec
20.05.2023
Nove NFT in druge tehnološke rešitve posegajo tudi v sektor založništva
Digitalno gospodarstvo

Nove NFT in druge tehnološke rešitve posegajo tudi v sektor založništva

by Irena Rezec
20.10.2022 - Updated On 22.09.2023
Kaj je strateško pomembno za podjetja in za kakšne potrebe se razvijajo nove tehnološke rešitve?
Blockchain - Veriženje blokov & Web3

Kaj je strateško pomembno za podjetja in za kakšne potrebe se razvijajo nove tehnološke rešitve?

by Irena Rezec
06.10.2022 - Updated On 22.09.2023

KATEGORIJE

  • Digitalno gospodarstvo (11)
    • Blockchain – Veriženje blokov & Web3 (6)
    • Razvoj digitalnih rešitev (4)
  • Financiranje projektov (5)
    • Javna sredstva (5)
    • Privatna sredstva (3)
  • Inovativnost (5)
    • Intelektualna lastnina (3)
  • Marketing in prodaja (6)
  • Mednarodni trgi (6)
    • Države in regije (2)
    • Izvozne strategije (4)
  • Podjetništvo (4)
  • Sodelovanje in partnerstvo (6)
    • ISO 44001 (1)
    • Splošno o sodelovanju (4)
  • Strateško upravljanje (7)
    • Poslovne strategije (5)
    • Poslovni trendi (3)

OZNAKE

Afrika (1) agritech (1) amazon (1) Axure (1) banke (1) EU sredstva (4) Evropa (1) financiranje projektov (3) Horizon Europe (1) Horizon Evropa (1) hrana in pijača (2) Indija (1) intelektualna lastnina (1) internacionalizacija (1) IP SME Helpdesk (1) Jugovzhodna Azija (1) Kitajska (1) konvertibilno posojilo (1) kriptovalute (1) Latinska Amerika (1) množično financiranje (1) MSP (3) nepovratna sredstva (3) partnerske strategije (2) partnerski marketing (1) PIL (2) plačilni vmesniki (1) poslovni angeli (1) poslovni ekosistem (4) poslovni modeli (5) prehranska varnost (1) privatni investitorji (2) prodajne poti (4) prototipiranje (1) spletna prodaja (4) spletna trgovina (2) spletna tržnica (1) strateška zavezništva (1) tehnologija (8) UI/UX (1) uporabniška izkušnja (1) uvoz/izvoz (2) veriženje blokov (2) web3 (2) Združeno Kraljestvo (1)

   

   

  • 070 / 611 134
  • prodaja@stramind.si

O NAS

  • Splošno o nas
  • Založništvo
  • Partnerstvo
  • Medijsko središče

SPLETNA TRGOVINA

  • Prodajni pogoji

Razvojni Navigator - eNovice

© 2023 Irena Rezec. Vse pravice pridržane.  |  Izvedba: WOPROMS Agencija.

  • Splošni pogoji
  • Prodajni pogoji
  • Zasebnost
  • Piškotki
  • Kolofon
  • Domov
  • Tematska področja
  • Kontaktirajte nas
  • Login
  • Sign Up
  • Cart

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Scroll Up
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?