Na prvi pogled se posamezni tradicionalni sektorji težko privajajo na nove tehnologije, še posebej v primeru, če so le-te revolucionarne kot je to v primeru prehoda iz Web2 v Web3. Nove tehnološke rešitve, med drugim,
- omogočajo sledljivost in nadzor nad podeljevanjem pravic uporabe avtorskih del (tudi publikacij, člankov, in drugih del) s strani avtorja samega oz. lastnika avtorskih del ter hkrati tudi nad licenčnino, ki izhaja iz nadaljnjega podeljevanja avtorskih pravic tretjim osebam;
- že omogočajo direktno prodajo knjižnih avtorskih pravic direktno s strani avtorja preko spletnih NFT tržnic, ki so sicer šele prvi zametki bodočih tržnic. In vendar NFT tržnice postajajo vedno bolj zanimive tudi za avtorje knjig in avtorje drugih strokovnih del, saj je poleg nadzora nad podeljevanjem avtorskih pravic tudi višina licenčnine višja kot pri sodelovanju s tradicionalnim založnikom. Navajam nekaj povezav za boljšo predstavo:
- https://books.readl.co/
- https://www.creatokia.com/en (projekt podprt s strani znanega založnika Bookwire)
- https://book.io/books/
- https://publica.com/
- https://wippublishing.com/
- idr.
Kot vidimo, je založnik Bookwire tehnološki trend razpoznal pravočasno in že razvija NFT tržnico.
- že omogočajo spletnim časopisom, ki npr. bazirajo na naročnini, da porazdelijo prihodek, ki izhaja iz pravice dostopa do vsebine med avtorje, in sicer na osnovi dejanskega števila bralcev posameznega članka. Blockchain in NFT tehnologija omogoča sledljivost in transparentnost. Navajam primer:
- že omogočajo, da preko spletnega časopisa gradiš lastno skupnost s popolno novim decentraliziranim poslovnim modelom
Primerov je še več in dnevno nastajajo novi. Vse zgoraj omenjeno direktno posega v tradicionalni sektor založništva. V preteklosti se je založništvo že srečalo s trendom samozaložništva in s tem tudi z delnim odtokom avtorjev. Pojavile so se tudi metodologije uspešne spletne in tudi amazon prodaje knjižnih del, kar je delno zamenjalo konkurenčo prednost založb. Založbe sicer še vedno imajo dobro razvit distribucijski in maloprodajni ekosistem, kar zagotavlja določeno naklado in prodajo izvodov knjg klasičnim bralcem. Vendar v tem primeru avtor nima neposrednega nadzora nad ceno in prodajo in je hkrati prikrajšan tudi za dobršen del licenčnine.
Le redke založbe so se že začele prilagajati novim trendom. Zgornji primeri nakazujejo, da je pričakovati v prihodnje velik odliv avtorjev na nove spletne tržnice in druge platforme, ki bodo prevzele dobršen del vloge založništva. Založništvo pa brez avtorskih del (bodisi za potrebe knjižnega bodisi revialnega založništva ter bodisi za izdaje del v fizični ali spletni obliki) ne morejo preživeti. Zato bi bilo za založništvo zelo pomembno, da v svoje razvojne strategije prične vključevati nove tehnologije in temu tudi prilagodi nove poslovne modele.
V primeru vprašanj ali povpraševanja po svetovalnih storitvah kontaktirajte avtorico članka direktno.
Avtorica nudi različne oblike svetovanja in usposabljanja. Za podrobnosti obiščite spletno stran avtorice www.irenarezec.com, kontaktirajte avtorico direktno telefonsko (040 / 790 000) ali preko elektronske pošte (irena@irenarezec.com).
Pridružite se spletnim skupnostim:
- LinkedIn mednarodna skupina Purposeful Web3 Projects;
- Facebook mednarodna skupina Purposeful Web3 Projects;
- Twitter račun z imenom Purposeful Web3 Projects;
Obiščite tudi druge spletne strani in tematske portale:
- spletna stran avtorice www.irenarezec.com;
- spletna stran podjetja WOTRA;
- spletna stran podjetja STRAMIND;
- poslovna mreža CollaboVentures;
- Global Software Market;
mag. Irena Rezec je izkušena strokovnjakinja z več kot 30 letnimi izkušnjami tako v javnem kot v privatnem sektorju v Sloveniji in tujini. Znanje in izkušnje s področja razvoja informacijskih rešitev, podjetništva, evropskega in svetovnega poslovnega okolja, pomena partnerstev ter mednarodnega poslovanja podjetij si je pridobivala preko univerzitetnega (informacijski sistemi) in magistrskega študija (mednarodni management) ter v praksi v različnih vlogah, med drugim kot vodja Euro Info Centra v Ljubljani (danes pod imenom Enterprise Europe Network), preko sodelovanja v različnih delovnih skupinah v Sloveniji in tujini ter zadnja leta v vlogi lastnice in direktorice dveh podjetij (WOTRA – Slovenija, WOTRA Universe – Združeno Kraljestvo) tudi preko velikega števila svetovalnih projektov in usposabljanj, ki jih je izvajala v Sloveniji in v drugih državah po svetu. Zadnjih 19 let tudi redno ocenjuje prispele predloge projektov pri Evropski Komisiji, in sicer iz področij informacijske tehnologije, podjetniškega grozdenja in sodelovanja ter občasno iz urbanega in ruralnega gospodarskega razvoja.
Dodatno se je poglobljeno usposabljala na področjih:
- NFT in DLT tematike v okviru programov Frankfurt Blockchain centra (Frankfurt School of Finance & Management);
- NFTji in Metaverse v okviru programov Univerze na Cipru (The University of Nicosia)
- ustvarjanja vsebin v povezavi z Web3 tematiko (Ekolance);
- upravljanja z blockchain skupnostjo (Ekolance);
- veriženja podatkovnih blokov v mednarodnem poslovanju (International Trade Centre);
- globalnih verig vrednosti (International Trade Centre);
- sodelovalnih odnosov in upravljanja s poslovnimi partnerstvi (Rhythm of Business, OECD, Gospodarska zbornica Vzhodne Flandrije);
- odprtega in sistematičnega inoviranja (CREAX, ECSB);
- prodaje na amazon spletnih tržnicah (Amazing);
- digitalnega marketinga in spletnih prodajnih kanalov (Amazing, Shaw Academy);
- regionalnega gospodarskega razvoja (Flemish Government, OECD, InWEnt Germany, Assembly of European regions);
- kvantnih tehnik (Tadej Pretner);
- organizacijskih oz. poslovnih sistemskih postavitev in v letu 2016 pridobila certifikat za moderatorko organizacijskih oz. poslovnih sistemskih postavitev, ki ga v Sloveniji podeljuje Inštitut za sistemske postavitve v sodelovanju z Inštitutom Berta Hellingerja na Nizozemskem.
Za več informacij o avtorici obiščite osebni profil na spletni strani Irena Rezec.
Osebna bibliografija je dosegljiva v COBISS bibliografskemu sistemu.
Kontakt z avtorico lahko vzpostavite preko telefona, št. 040 / 790 000 ali preko e-pošte: irena@irenarezec.com.