Vsaka nova tehnologija prinaša nove izzive ter nove priložnosti. S tehnologijo veriženja blokov in z idejo BitCoin ni nič drugače. Namen tega prispevka je osvetliti njeno prihodnost iz vidika treh ključnih prednosti, ki jih prinaša. In sicer varnost, transparentnost in hitrost. Najprej pa nekaj zgodovine. Vsi tisti, ki smo rojeni v sedemdesetih ali v osemdesetih, se spomnimo treh velikih tehnoloških preskokov, ki so se zgodili v zadnjih manj kot tridesetih letih.
Prvi večji tehnološki preskok se je zgodil okrog leta 85 z množično uporabo osebnih računalnikov. Pred tem so bili računalniki v domeni velikih korporacij, ki so imele ogromne računalniške centralizirane sisteme, do katerih smo dostopali preko tako imenovanih terminalov. Slednji so imeli nalogo zgolj za prikaz podatkov na ekranu. Vse ostale funkcije so se izvrševale centralizirano v računalniških centrih. S prvimi operacijskimi sistemi pa so se začeli pojavljati prvi resni “osebni” računalniki t.i. PCji, ki so omogočali lokalno obdelavo podatkov na lokalnih diskih. Eden najbolj poznanih OS sistemov je bil Microsoft DOS. Kasneje se razvili prvi grafični vmesnik Windows 3.11, predhodnik današnjega Windowsa 10. Zanimivo, da je bilo podjetje Apple po zmogljivosti in uporabnosti grafičnega vmesnika takrat na bistveno višjem nivoju kot Microsoft. Podpis pogodbe z IBMom in množična uporaba takratnega DOSa je tehtnico prevagala na stran Microsofta.
Drugi veliki tehnološki preskok se je zgodil v devedesetih letih z množično uporabo interneta. Slovenija se je preko Arnesa v internet “povezala” leta 91. V letu 95 smo dobili prve resne aplikacije in priklope na internet preko slovenskega Telekoma. Najprej so bile to modemske analogne povezave z 28.8kb ter kasneje ISDN povezave. ISDN, kot digitalni kanal, je omogočal hitrosti med 64kb in 128kb. Za prenos email sporočila čisto ok, a za kakšno resno “surfanje” po netu si lahko samo predstavljate koliko je trajalo nalaganje ene malo bolj resne grafike.
Tretji tehnološki preskok je bil prva množična uporaba pametnih telefonov, ki jo je prinesel Apple s svojim iPhonom. Pravijo, da je imel Google v tistem času tudi razvit telefon podoben takratni Nokiji E71 (s klasično tipkovnico), a ko so videli iPhone z zaslonom na dotik, so misel o telefonu s fizično tipkovnico opustili in začeli razvijati Android. Google se je želel pri izdelavi pametnega telefona na zaslon z dotikom povezati z Nokio, a ga je ta zavrnila. Kaj se je potem zgodilo vsi vemo. Nokie ni več. Tehnološki gigant, ki je še deset let nazaj imel večinski tržni delež GSM telefonov je bil “obubožan” prodan Microsoftu. Nokia je tipični primer tehnološke arogantnosti in pomanjkanja vizije vodstva, ki je bilo zaslepljeno z svojo idejo ter pristopom.
Razvoj digitalizacije in široka uporaba interneta pa je pripeljala do današnjega tehnološkega preskoka, ki se imenuje “blockchain” tehnologija. Nekateri ga imenujejo tudi internet 2.0 oziroma tehnologija pametnih pogodb.
Blockchain tehnologija oz. tehnologija veriženja blokov bo v prihodnosti prevzela vlogo varnosti, transparentnosti in hitrosti na internetu.
Tehnologija veriženja blokov prinaša v svet digitalizacije tri bistvene prednosti, ki pa zraven tega rešuje številne probleme, ki se pojavljajo na internetu. To so:
- varnost,
- transparentnost in
- hitrost.
Varnost
Ko je bila napisana BitCoin koda in so kodo leta 2008 zagnali, se je začel proces distributivnega potrjevanja transakcij, katerih namen je bil dokazati svetu, da za prenos “vrednosti” ne potrebuješ posrednika oziroma institucije, ki bi skrbela za poročanje, preglednost in varnost. Ko je 22.5.2009 BitCoin dobil prvo vrednost 0.10USD, je dobil tudi uporabno vrednost kot plačilno sredstvo. Nekdo je takrat plačal 10.000 BTC za eno pizzo. Ta pizza danes velja za najdražjo pizzo na svetu. Poglejte današnji tečaj BTC-ja in preračunajte. Če se vrnemo k varnosti, je za plačilo v Bitcoinih potrebno potrjevanje transakcije decentralizirano. Drugače povedano, ključi posameznih blokov, ki so potrebni za potrditev transakcije se nahajajo na več računalnikih. S tega vidika teoretično ni možno posegati v zapis, ga spreminjati ali kopirati. Prav ta izjemna moč varnosti je pripeljala danes do termina pametne pogodbe, ki se uporablja v blockchain tehnologiji in o katerem bom govoril v nadaljevanju.
Transparentnost
Čeprav mnogi pripisujejo BitCoinu anonimnost in povezanost s financiranjem terorizma ter črnega interneta, je realnost pravzaprav popolnoma drugačna. Vse transakcije z BitCoini so namreč zabeležene in vidne. Res pa je, da so anonimne (vsaj zaenkrat) še nekatere denarnice in lastništvo za njimi (še) ni razkrito. Regulativa, ki prihaja na tem področju bo lastnike teh nerazkritih denarnic “prisilila” v odkritje svojih podatkov. Na ta način se bodo tudi za nazaj videle povezane osebe. Prepričan sem, da bo med njimi marsikateri politik. Zoran Thaler je bil zadnji politik, ki so mu dokazali podkupljivost na “klasični” način. Od takrat podkupovalnih afer praktično ni bilo. Če povzamem: vsaka transakcija naj bo še tako majhna ali velika, se zabeleži, je transparentna ter vidna na internetu. Če veste kdo je lastnik denarnice, imate vse podatke. Tudi za nkup BitCoinov po uradni poti danes dobite potrdilo o plačilu ter zapis, da je na vašo BitCoin denarnico prispelo X BitCoinov in da ste vi lastnik le teh. Kasneje, ko vas bo davčna povprašala po izvoru, boste imeli dokazilo o plačilu in takratni vrednosti. Razlika med nakupom in prodajo v tem trenutku ni obdavčena. Kripto valute so v istem obdavčitvenem razredu kot fiat valute in zato niso obdavčene.
Hitrost
Zamislite si, da morate v eno od afriških držav nakazati denar za nakup recimo kave. Klasična pot je, da greste na banko oziroma preko spletne banke oddate nalog za mednarodno plačilo v tujino. Da bo denar na prejmnikovem računu bo trajalo zagotovo nekaj dni. Recimo, da se vam mudi in vam vsak dan nekaj pomeni. Rešitev je plačilo z BitCoini, saj boste za transakcijo rabili le nekaj minut in ne nekaj dni. Enako velja v lokalnem plačilnem sistemu. Namesto v nekaj urah imate plačilo izvedeno v nekaj sekundah ali nekaj minutah. Hitro, enostavno in brez posrednikov, z nizko provizijo. Cene transakcije so ponavadi okrog 25% cen bančnih storitev.
Pametne pogodbe
Varnost, transparentnost ter hitrost so omogočili razvoj novih platform in blockchain tehnologij, ki jih danes imenujemo splošno Kripto valute. Ena takšnih pomembnih platform in tehnologij je Ethereum. Gre za platformo za razvoj tehnologij pametnih pogodb v t.i. ERC-20 standardu, ki je danes zelo popularen, uporaben in omogoča razvoj novih blockchain aplikacij. Ta tehnologija je povezana tudi z njihovim istoimenskim kripto žetonom z oznako ETH. Kot druga najmočnejša kripto valuta resno konkurira BitCoin tehnologiji. Poznavalci pravijo, da se tudi na BitCoinu pripravljajo “izboljšave”, ki bodo omogočale ne samo transakcije, temveč tudi pogoje izvršljivosti. Po domače povedano, ko bo xy pogoj izvršen, se bo izvršilo plačilo. In ravno to je za nas podjetnike najbolj zanimivo. Zakaj bi čakali na plačilo 8 in več dni, če smo izpolnili svoje pogodbene obveznosti? In ravno to je prihodnost in uporabnost blockchain tehnologije, ki bo v podjetništvo prinesla likvidnost, transparentnost, varnost ter nižje stroške.
Blockchain tehnologija bo v podjetništvo prinesla likvidnost, transparentnost, varnost ter nižje stroške.
Logično je, da bo zaradi vseh dodanih vrednosti, ki jih tehnologija prinaša, v prihodnosti za razvoj namenjenega vedno več denarja. To konkretno pomeni, da smo v času, v katerem se nam ponujajo naložbene priložnosti. Vabim vas, da si oblikujete svoje prve digitalne portfelje. Kot specialist za digitalne naložbe vam svetujem, da 10% svojih sredstev, ki jih imate za naložbe “pretopite” v digitalni portfelj. Svetovni gospodarski forum je namreč napovedal, da bo do leta 2025, 10% svetovnega BDPja v digitalnih naložbah. Ocena je nekje okrog 10 triljonov ali po naše 10.000 miljard USD. Trenutni “market cap” vseh kripto valut je 3% teh predvidenih sredstev oziroma cca 300 miljard USD. Če se bodo pričakovanja uresničila, bo cena enega BitCoina takrat cca 250.000 USD.
Če se vam sedaj poraja vprašanje kako in na kakšen način narediti prve korake v smer digitalnih naložb imam za vas nekaj zanimivih opcij. Dobrodošli po nasvet.
In ne pozabite, blockchain tehnologija oz. tehnologija verižnih blokov bo v prihodnosti prevzela vlogo varnosti, transparentnosti in hitrosti na internetu, če nam je to všeč ali ne. Vprašanje je samo, če bomo tudi mi imeli kaj od tega. Priložnosti so. Jih boste izkoristili? Jaz zagotovo.
Pridruži se našim spletnim skupnostim:
- Facebook mednarodna skupina na temo digitalnega gospodarstva “Digital Economy“
- Linkedin mednarodna skupina na temo digitalnega gospodarstva “Digital Economy world“
Andrej Sekirnik je član elitnega kluba investitorjev v kripto valute.
Ima več kot 20 let izkušenj na področju IT, telekomunikacij, izobraževanja in finančne industrije.
Je tudi izkušeni direktor z dokazano zgodovino dela v različnih panogah s poslovno diplomo, pridobljeno v okviru študija na Gea College v Ljubljani. Usposobljen je v pogajanjih, poslovnem načrtovanju, podjetništvu, vodenju prodaje in vodenju projektov.
Zavzemal je številne vodstvene položaje v različnih mednarodnih podjetjih, kot so Motorola, Bello, XLAN in Netix. Pridobil je dodatna znanja s področja antropologije, psihologije in etike na področju človeških virov.
Andrej je dober svetovalec za alternativne naložbe v ICO, IPO projekte in t.i. “Gifting Economy”, izvršni direktor, prodajalec in javni govornik z velikim srcem in veliko izkušenj.
Odlikuje se z dobrim upravljanjem, organiziranjem in povezovanjem ljudi. Odličen je v timskem delu, team buildingu, življenjskemu treningu in osebnemu svetovanju za doseganje ravnovesja notranjega miru in blaginje.
Za več informacij me kontaktirajte telefonsko (040 / 130 530) ali preko e-pošte (andrej /@/ sekirnik.com).